Pěnivé stolice u dítěte

pěnová stolička

V prvních měsících by každý detail života dítěte neměl zůstat bez povšimnutí, zvláště jako důležitý ukazatel fungování těla jako židle. Ať už stojí za zvuk poplachu, pokud má dítě pěnovou stolici a proč se to může stát, zvažte tento článek.

Příčiny pěnivé stolice u dítěte

Obvykle je stolice novorozeného dítěte, která je tvořena od druhého týdne života, hustou hmotou nažloutlé nebo hnědé barvy. Pěnivé výkaly u dítěte nemusí nutně signalizovat jakákoli onemocnění, zvláště pokud jsou pozorovány jednotlivě a bez dalších alarmujících příznaků.

Pěnivé stolice u novorozence, staré měsíce a starší, mohou být důsledkem reakce těla na nové potraviny v jeho nebo ve stravě matky, včasné zavádění doplňkových potravin, vody a příjmu léků. Ošetřovatelka by měla sledovat stravu a v případě potřeby ji upravit. Dítě, které je na umělém krmení, nesmí přijít a způsobit alergickou reakční směs.

Jednou z příčin tekuté pěnovité stolice u dítěte je nerovnováha předního a zadního mléka. K tomu dochází tehdy, když nedokončená devastace jednoho prsu nabídne dítě druhému. Jako výsledek, on přijímá méně záda, více tučné a výživné mléko, nejí. Navíc se v zadních částech mléka nachází laktázový enzym, v jehož nepřítomnosti v organismu dítěte není cenný sacharid laktózy, který je dodáván s mlékem v přední části, zcela rozložen. Analýza výkalů pro sacharidy pomůže zjistit nedostatek laktázy, v takovém případě může být požadováno přidání tohoto enzymu.

Pěnivé stolice spolu s dalšími příznaky

pěnovitá stolice u novorozence

Pokud se spolu s pěnivostí objeví ostrý zápach, stane se zelenkavým, obsahuje sliznaté, nezdravé fragmenty, což může znamenat dysbakteriózu u novorozenců. To může také změnit četnost pohybů střev, průjem následovaný zácpou.

V případě střevní infekce je pěnivý průjem u dítěte s výtokem zeleného obsahu (někdy s krevními nečistotami) pozorován až 10 až 12krát denně a je doprovázen slabostí, horečkou, nedostatkem chuti k jídlu.

Nezapomeňte, že i když pěna není dlouhá a dítě vypadá zdravě a zdravě, konzultace odborníka nebude nikdy nadbytečná.