Themis – bohyně spravedlnosti ve starověkém Řecku

Themis - bohyně spravedlnosti ve starověkém Řecku

Život lidské společnosti je nemyslitelný bez uspořádání a dodržování určitých pravidel a zákonů, jinak by došlo k chaosu. Starověká řecká bohyně Themis střeží dodržování zákonů a spravedlnosti již několik tisíc století.

Kdo je Themis?

Bohyně spravedlnosti Themis se narodila z Titánů: Uran, ztělesněný Řeckými nebi a Gaia, nejstarší bohyně Země. Řekové ji také nazvali Temidou nebo Temisem. V Římanech byl Themis nazýván spravedlností. Vynikající inteligencí a erudicí, Themis si podmanila vládce Olympu a po Metidě se stala jeho druhou legální manželkou. Themis se stal zodpovědným za zákon a pořádek na Olympu a mezi lidmi. Nezávislý, avšak spravedlivý Themis střeží dnes společnost: Chrám Temis se nazývá soudní budova a úředníci činní v trestním řízení nejsou nikdo jiný než služebníci nebo kněží Themis.

Themis přispěl k rozvoji starověkého řeckého lidu, učil je:

 • věda předpovědí;
 • vykonávat oběti;
 • k vedení božských obřadů (informoval kněze o vůli bohů).

femida

Jak vypadá Themis?

Silná, sebevědomá a důstojně zobrazuje Themis se svýma očima zavřená, v tradičním pro řecké dámské šaty – volnou tekoucí tuniku nebo plášť. Vlasy v přísném účesu. V Themisu neexistuje ani kapka hravosti nebo sklonu k projevování ženských vlastností, ona sama je pes. Obrazy a sochy Themis je velmi symbolický a mluví samy za sebe, když se podíváte na bohyni lidí vidět majestátní, s vážnou tváří žena se zavázanýma očima, s dvousečný meč v jedné ruce a váhy ve druhé.

Symboly Themis

Atribut bohyně je vybrán z dobrého důvodu a má hluboký posvátný význam:

 1. Themis Bandáž – nestrannost. Před bohyní pořádku jsou všichni rovni a bohové a lidé. Žádný status nebo sociální rozdíly nejsou důležité. Zákon je pro všechny.
 2. Mantle – Rituální oblečení pro výkon spravedlnosti. Pro starověké Řekové byly všechny procesy posvátné a rituální, takže výběr oblečení byl dán velký význam.
 3. Hmotnost Themis – míru, rovnováhu, rovnováhu a spravedlnost. Libra – velmi staré arhitepicheskih obraz, který je měřítkem nejen konkrétní věci, které mohou být zváženy, ale i takové pojmy jako „dobré“ a „zlé“, „viny“ a „nevinnosti“. Který šálek bude převažovat? Themis drží váhy v levé ruce, což je také symbolické, levá strana těla je perceptor.
 4. Meč z Themis – duchovní síla, odškodnění nebo odškodnění za činy spáchané lidmi. Zpočátku, bohyně držící roh hojnosti, ale pak Římané mají vlastní představu a umístěny v pravé ruce bohyně meče (jen způsobují), podle jejich názoru odráží podstatu Themis (spravedlnost). Obraz bohyně, který drží meč směřující vzhůru, ukazuje na nebeskou božskou vůli. Později se Themis stále více začal vykreslovat mečem, doléhal dolů. Tato situace je považována za závislost na síle.

femida

Themis – mytologie

Themis – bohyně, uctívaná úctyhodnými Řeky, jí apelovala na nespravedlnost a touhu potrestat pachatele. Ten samý Themis snažili zabránit bezpráví nebo problémy, protože to byl také velký Pythia – věštec, svědčí mýty, v nichž se objeví bohyně práva a pořádku. S ohledem na ni jsou olympijské celestily a lidé.

Themis a Zeus

Zeus byl podmaněn zkušeností a moudrostí Themis, zdálo se, že vidí celou cestu, věděl o jiných bohů, co ostatní nevěděli. Bohyně byla oprávněna přivolat bohy do rady, pomáhala Zeusovi v rozpoutání Trojské války. Zeus měl štěstí, že má poradce ženu, která ho vzala jako on, a to i po jejich oddělení a manželství Zeuse Hera, vládce Olympu a konzultovány důvěryhodný Themis intimní věci. Bohyně ročních období (Ory) – tři dcery Themis a Zeus se objevily v důsledku jejich lásky:

 • Eunomia – oslavování štěstí, míru a pořádku;
 • Dicke – pravdu a spravedlnosti, dodržuje dodržování pravdy ve světě lidí a hlásí otci o každé odchýlení od pravdy;
 • Airen – dcera Zeus a Themis, ztělesňující klidný život.

V pozdější interpretaci mýtů Geosidy, děti Zeus a Themis byly Moira, bohyně osudu:

 • Clotho – Spřádání nití života;
 • Lachesis – určuje osud, “lot” rong>
 • Atropos – rozbíjí nití života (nevyhnutelnost, neúprosnost osudů, smrt).

Themis a Nemesis

Dvě bohyně starověkého řeckého pantheonu jsou navzájem podobné a navzájem se doplňují. Síla Themis je soudit ty, kteří jsou ve sporu, kteří ospravedlňují nevinné a obnovují spravedlnost. Němci Řeků byli ztělesněni zvláštním trestem nebo odplaty, které padly na hlavy porušovatelů a pachatelů. Nemesis byl podobný Themis atributy meč a váhy, někdy označována s bičem – jako symbol rychlosti dopadu (sankcí) a uzdy, přírody ponižuje arogantní a nepoddajné.