Zapojení pupeční šňůry – důsledky

poškození pupku pupeční šňůrou

Případ pupeční šňůry se vyskytuje u 25-30% těhotných žen. Podstata spočívá ve skutečnosti, že kolem krku, těla nebo končetin plodové šňůry je zkroucená jako smyčka, někdy opakovaně zapadající tělo dítěte. Moderní medicína se naučila vypořádat se s těmito případy a z větší části narození s obalem šňůry jsou úspěšné. Zvažte typy zapletení pupeční šňůry, její příčiny, diagnostiku a důsledky.

Existuje několik variant průniku pupečníku:

 • jediný – když pupoční šňůra jednou uzavře krk plodu;
 • dvakrát nebo několikrát – několik otáček pupečníku kolem krku;
 • zavěšení pouze kolem krku ovoce je izolovaná smyčka;
 • kombinovaná smyčka – pupeční šňůra se táhne kolem těla a / nebo končetin budoucího dítěte;
 • těsný kabel s pupeční šňůrou;
 • slabý přízvuk.

Pupenec může mít několik příčin:

 • hypoxie nebo hladovění plodu kyslíkem – způsobuje aktivní nitroděložní pohyb nenarozeného dítěte, protože je možné jeho zapletení pupeční šňůrou;
 • zvýšený obsah adrenalinu v matčině krvi, který také přispívá ke zvýšené aktivitě plodu a v důsledku toho k šňůrce na šňůry;
 • příliš dlouhá pupeční šňůra, větší než 60 cm předurčuje k plodu plodu;
 • polyhydramnios – v přítomnosti polyhydramnios má dítě dostatek prostoru pro pohyb a spoustu příležitostí zmatnit se v okolí pupku.

Diagnostika obřízky pupeční šňůry

V současnosti existuje několik metod diagnostiky zapletení pupeční šňůry:

 • Ultrazvuková diagnostika – pomocí ultrazvuku je možné zjistit přítomnost pupeční manžety v době 17-18 týdnů a zjistit, jaký je přízvuk – jednorázový, dvojitý nebo kombinovaný;
 • CTG je kardiotokografická studie, ve které jsou zaznamenány pohyby a palpitace plodu, podle kterých je zjištěna přítomnost hypoxie a možnost zapletení pupeční šňůry.

Léčba pupeční šňůrou – důsledky pro dítě

Konečným, nejdůležitějším problémem, který se stará o nastávající matky, je nebezpečí zapletení šňůry a jaké jsou její důsledky. Nejčastějším a relativně neškodným pro dítě je jediná šňůra kolem krku. V tomto případě dokáže lékař při porodu snadno oslabit pupeční šňůru a odstranit ji. Dvojité zapletení pupeční šňůry je považováno za nebezpečnější, protože jeho možné následky jsou hladomor kyslíku a mikrotrauma cervikálních obratlů. Děti narozené s takovou porodní poruchou mohou být náchylné k bolestem hlavy, zvýšenému tlaku nebo hypotenzi, rychlé únavě.

Těsný kabel zapletení může mít stejné účinky popsané výše, ale v tomto pracovním kombinující může komplikovat dušení, což ohrožuje dýchací zastavit dítěte. To je extrémně vzácné, ale v takových případech se porodnice obvykle zabývají napnutá šňůra tupá pupeční šňůrunaléhavý císařský řez.

Obecně by mělo být zřejmé, že když je šňůra obalená kolem krku, plod trpí hypoxií, ale účinky kyslíkového hladovění se u všech dětí nezjavují a stupeň vyjadřování může být také odlišný. U některých dětí nesmí hampeň s pupeční šňůrou v budoucnu ovlivňovat jejich zdraví, pro jiné je plné vegetativní vaskulární dystonie, což je porušení celkového stavu těla. Všechny tyto podmínky jsou úspěšně léčeny a pokud je dodržen správný režim dne, dítě bude silné a zdravé.