Co je kolposkopie v gynekologii?

Co je kolposkopie v gynekologii?

Kolposkopie je diagnostická metoda široce používaná v gynekologii. Co je kolposkopie v gynekologii, je známa každé ženě, která čelila problému cervikálních změn nebo s některými vážnějšími problémy.

Contents

Co je to kolposkopie?

Co je kolposkopie v gynekologii? To je metoda výzkumu, která je zapotřebí k předpovědi možného složení cervikálních buněk, pokud je cílem identifikovat prekancerózní onemocnění této části nejdůležitějšího orgánu ženské sexuální sféry.

Kolposkopie je hlavní metodou detekce rakoviny děložního čípku. Není však možné diagnostikovat výlučně na základě údajů o kolposkopii, neboť umožňuje stanovit místo pro cílenou biopsii. Co ukazuje kolposkopie, jmenovitě pozměněné části sliznice děložního hrdla, musí být kontrolovány jinými metodami. Pouze tak může gynekolog udělat přesnou diagnózu.

Jak kolposkopie?

Kolposkopie se skládá z vizuálního vyšetření epitelu části děložního čípku, která zasahuje do pochvy kolposopovým (binokulární mikroskop vybavený optickým systémem a zaměřeným osvětlením). Tento postup lze provést během rutinního gynekologického vyšetření, protože není vyžadována žádná zvláštní příprava nebo anestezie. Postup trvá déle než 15 minut a je velmi dobře tolerován ženami.

Na začátku studie doktor zkoumá sliznici cervixu a vagínu pomocí zrcadel a pod zvětšením kolposkopu. Pokud je potřeba, v tomto stadiu se biomateriál vzorkuje pro cytologii. Pak lékař pokračuje přímo ke kolposkopii. Neustále provádí dva testy:

  • test s kyselinou octovou (nejinformativnější test, který umožňuje zúžení nádob nezměněný);
  • text s roztokem jodu, který umožňuje odhalit glykogen v analyzovaném epitelu).

Tyto testy umožňují lépe vizualizovat oblasti děložního čípku, které lze považovat za podezřelé. Při jejich aplikaci se postup nazývá rozšířená kolposkopie, bez nich – jednoduchá a téměř bez klinického významu.

Je-li ustanoven colposcopy – postup kontrola děložního čípku, žena je obvykle doporučuje zdržet sexuální aktivity na jeden den nebo více před výkonem, a nevykonávají nastříknutím, nepoužívat vaginální krémy, čípky, tablety.

Kolposkopie: indikace

Takže proč kolposkopie? Co znamená kolposkopie? Kolposkopie má velký význam pro detekci prekancerózních a rakovinných onemocnění, a proto je jmenována podle následujících pokynů:

  • nutnost zkoumat obecný stav vagíny a děložního čípku;
  • podezření na eroze děložního čípku;
  • stav po léčbě děložního čípku (například po kauterizaci);
  • operace k odstranění těla dělohy v historii;
  • potřeba rozlišovat benigní a maligní vzdělání v oblasti studia;který ukazuje kolposkopii
  • potřebují udělat nátěr nebo biopsii;
  • Přítomnost patologických změn odhalená údaji o cytologii.

Ženy často přemýšlejí, jak často kolposkopii dělají. Jak uváží gynekologové, daný výzkum by měl být věnován ne méně často během tří let. Mezi výzkumy je však třeba jednou ročně předávat cytologii rozmazání. Kolposkopie není potřeba, dokud nejsou rozmazání normální.

Rozhodnutí, zda je třeba provést kolposkopii, je přijato lékařem, ale pro její klid, žena se může sama rozhodnout, zda tuto zkoušku provede.