Kdo je Cerberus v řeckém bájesloví a co střeží?

Kdo je Cerberus v řeckém bájesloví a co střeží?

Ve jménu "Cerberus" starí Řekové děsili děti a dnes ho říkají stráž, který dodržuje zákon. Jen málo lidí, kteří ví, že toto jméno nosí stráž u brány pekla - strašidelný druh zlomyslného psa, který nemohl být podplacen, ale mohl by být oklamán. Hlavní věc je, že takové bytosti se také nacházejí v našem světě!

Cerberus - kdo to je?

Kdo je Cerberus v řeckém bájesloví, známý mnoha, stal se jedním z populárních charakterů řeckých mýtů, díky Herculesovi, který překonal strašné monstrum. Příběh o původu psa řekl světu telářům Hellas. Moderní vědci představují několik výkladů o vzniku jména strážného pekla:

 1. Cerberus se narodil monsterům Tryphonovi a Echidně, pseu o třech hlavách s jedovatými slinami. Nedovolte, aby se mrtví vrátili do světa živých, kteří se pokoušejí utéct, pohltit. Setkávání se s novými stíny, které přicházely do království Hádes, jemně zatají jeho ocas.
 2. Druhá varianta jména - Kerber, odpovídá sanskrtskému jménu jednoho z psů boha Yamy. "Kerberos" je překládán z prvotřídní Evropy jako "skvrnitý".
 3. Třetí varianta názvu - Garm, pes střežit dům mrtvý ve skandinávském bájesloví, lingvisté tvrdí, že PIE dvě přezdívky mají společný kořen slova.

Existuje Cerberus?

Ve studiích paranormálních jevů se vědci opakovaně setkávali s důkazy o existenci strašidelného psa, který se objevil pod zemí. Habitat:

 1. Čertova klína, v lese nedaleko Pskova.
 2. Hromovka na břehu řeky Vaksh v Tádžikistánu.
 3. Bažiny Británie, na těch místech je spousta pověstí o psech, v jejichž ústí plameny střílely.

Legendy o bažinách Anglie a dal představu Conana Doyla o psech Baskerville. Co se týče ruských míst, místní obyvatelé říkají, že jak v pustině, tak v hromadě jsou vstupy do podzemního království, které jsou střeženy záhadnými psy. Na černých gladech vědci instalovali vybavení, které by opravňovalo vzhled monstra. Ale když černý pes Cerberus, na jehož zádech se objevily jiskry, vyšel ze země, všechny senzory se okamžitě roztavily. Zvířata procházela kolem čistírny a pak ostře nasávala do trávy. Během tohoto jevu se lidé nemohli z místa přesunout kvůli podivné necitlivosti.

Verze je pokročilejší, že pohyb psů připomíná kulový blesk, protože jsou také černé. A bouřky se také staly pod zemí, dochází k piezoelektrickému efektu, projevuje se to, když dochází k výboji elektrického proudu v deformovaných krystalech půdy. To vysvětluje, proč se moderní Cerberus objevil pod zemí v jiskřeních a plameni, a někdy dokonce s účinkem malých výbuchů.

psím psem

Jak vypadá Cerberus v reálném životě?

Existuje několik popisů toho, jak vypadá Cerberus. Nejčastější variantou: asi tři hlavy s ocasem hada. Existují další popisy, kde:

 • tělo psa, na kohoutku - hlava hadů, ocas obrovského skluzu.
 • kufr člověka a vrchol je šílený pes. V jedné ruce drží hlavu býka a zabíjí dech, v druhé - hlavu kozy, která ničí oko.

Existuje několik verzí toho, kolik gólů má Cerberus. V různých legendách se jejich počet pohybuje od 50 do 100. Na produktech a kresbách vázy obrazů se ukázalo, že Cerberus je pes:

 1. Obrovské velikosti, na ocas - ústa draka.
 2. S dvěma hlavami a ocasem hada.
 3. S jednou hlavou, hady - na kohoutku, krku a žaludku.
 4. Tři hlavy, jejichž středem je lev.

Cerberus - mytologie

Co chránilo Cerberus? Starověcí Řekové si byli jisti, že hlídal vstup do království Hádes, kde duše zemřely. K zabití šelmy byla možná jen jedna osoba - zpěvák Orpheus, který chtěl stáhnout z podsvětí svou ženu Eurydice. V jiných legendách se říká, že Cerberus uhryzne všechny nově příchozí, takže Řekové dali zesnulému medový dort, takže bylo víc než bránit bránu. Dante napsal, že v pekle je tříčlenný Cerberus trýzený hříšnými dušemi.

Mýtus o pekelném stvoření uvádí, že měl bratry a sestry:

 1. Orff, pes se dvěma hlavami a ocasy. Strážil Gerionova kráva, Hercules ho zabil.
 2. Lernaean hydra. Monstrum se 100 hlavami hadů. Ona byla také zasažena synem Zeus.
 3. Chimera. Pekelná bytost se třemi hlavami: lev, koza a had. Zničil hrdinu Bellerophon.

Cerberus a Hades

Hades - vládce království mrtvých, jméno bylo nazváno a samotné království. Syn Kronos a Rhe vládl tam se svou ženou Persefonou. Bůh měl pocit, že pekelný Cerberus bude nejlepší opatrovník. Jeho tři hlavy se staly symbolem minulosti, současnosti a budoucnosti, která se podobně jako pes setkává a pohlcuje všechno na své cestě. Slavný zpěvák Homer uvedl, že vstup, který chrání tohoto psa, je na vzdáleném západě, za řekou Okean. Tam jsou velmi temná pole, kde duše zesnulého létat.

Kolik gólů má Cerberus?

Cerberus a Heracles

Jedním z nejhlasitějších vykořisťování Zeusova syna je, jak Hercules porazil Cerberus. Vytahování pekelného psa na zem, k lidem, bylo znamením krále Eurystheuse. Háda nechal na chvíli vzít stráže, ale dal podmínku, že hrdina porazí soupeře holými rukama. Před tím, než vstoupil do říše mrtvých, byl Zeusův syn iniciován do Eleusinských tajemství, dokázal porazit šelma s pomocí Hermesa a Atheny. Herkules vzal monstrum krále do Mycenae, ale byl vyděšen a přikázal vrátit strážce zpět do pekla.

Sfinx a Cerberus

Starověké mýty zachovaly jméno další jedinečné stráže - Sfinga, příbuzného pekelného psa. Kdyby byl Cerberusův den u brány pekla, Sphinx žil na zemi. Existují dvě verze jeho narození:

 1. Narodil se z Tryfonu a Echidny. Toto stvoření s tváří ženy a levovým tělem nepřipouštělo do Théby ty, kteří nemohli vyřešit svou hádanku. Krutě zabil takové lidi.
 2. Rodiče jsou Orf a Echidna. On žil na horu Phikion, byl jmenován Fix. Byl považován za personifikaci tajemství a moudrosti.

Legenda o Cerberusu

Legenda pekelného psa je těsně propojena s legendou hrdinského činu Herkula, díky hrdinu se lidé naučili, kdo je Cerberus u brány Hádes. Když syn Zeus vedl psa na slunce, jeho sliny, které spadly na zem, se změnily v jedovatý rostlinný akonit, který byl také nazvaný hecatina. Vědci se vždy hádají, kde se Herkulové objevili na povrchu peklem, autoři různých zemí a období říkají takové místa:

 • v blízkosti chrámu Artemis v Trebene;
 • v jeskyni Poseidon na mysu Tenar;
 • poblíž města Boeotia;
 • na Aheruzském poloostrově.