Bohyně Kali – kult bohyně smrti

bohyně potaše

Indická bohyně Kali je považována za symbol zničení a věčného života, její strašný vzhled po mnoho staletí vyvolával strach nad pohany. Obyvatelé Indie se uchýlili k její ochraně v těžkých časech, přinášejí krvavé oběti, ale ve skutečnosti bohyně Kali je ochráncem mateřství, pomáhá měnit karmu, která je mimo moc jiných bohů.

Bohyně smrti Cali

"Kali" se převádí jako "černá", nazývá se to rozčilená konfigurace Parvati a ničivá část boha Shivy. V indickém náboženství se Kali považuje za osvoboditele, který ochraňuje ty, kteří ji uctívají, a zároveň ztělesňuje několik prvků najednou: voda, oheň, éterický a pozemský. Indická bohyně Kali řídí život člověka před počátkem a před odchodem do dalšího světa, a proto je zvláště ctěn.

Kali se také nazývá látka bohyně Durga, dokonce i tři oči Kali mají několik interpretací:

 • 3 síly: vytvořit, zachovat a zničit;
 • 3 krát: minulé, současné a budoucí;
 • 3 světla: Slunce, Měsíc a blesk.

Bohyně Kali - legenda

Je zajímavá legenda o původu černé bohyně. Jakmile zlý démon Mahisha uchopil sílu a obnovil ji, bohové znovu vytvořili nejlepšího válečníka, který spojil sílu Vishnu, plamen Shiva a sílu Indry. Její dech vytvořil armádu, která také zničila démony, ale jen bohyně s několika rukama Kali zabil tisíce lidí a vzala hlavu pryč k hlavnímu nepříteli - démonovi Mahishovi.

bohyně smrti draslíku

Kult bohyně Kali

Nejvíce ze všech, Kali je uctíván v Bengálsku, kde se nachází hlavní chrám Kalighat. Druhým nejuznávanějším chrámem Kali je Dakshineshwar. Kult této bohyně byl dominantní od 12. do 19. století, kdy v zemi působila tajná společnost remorkérů. Jejich uctívání bohyni Kali překročilo všechny hranice a remorkéři přinášeli jeho přímluvce krvavé oběti.

V současné době obdivovatelé Kali navštíví své chrámy, na začátku září oslavuje svátek bílé bohyně. Pro ty, kdo uctívají Kali v naší době, jsou takové rituály:

 • čtení modliteb;
 • výměna pohárů vína a posvátné vody;
 • červená tečka mezi obočím na počest Kali;
 • dárek bohyni - šarlatové květiny a zapálené svíčky;
 • výměna obětních obětí.

Bohyně Kali - Oběť

Podle indických přesvědčení je černá bohyně Kali manželkou Šivy, která je v Pantheonu třetím nejdůležitějším božstvem v Indii. Její oltář by měl být vždy pokrytý kapkami krve, v dávných dobách byl dokonce i zvláštní klan, který našel lidi pro oběti vícenohé bohyně. Existují důkazy, že lidské oběti trvaly až do počátku 20. století.

V současnosti v chrámu Dakshinkali nadále dodržují tradice svých předků, dvakrát týdně, v úterý a v sobotu, které jsou považovány za dny Kali, obětují zvířata. Podívejte se na tuto podívanou přicházejí stovky turistů. Kněží vyprávějí zvláštní mantry, které dávají příležitost obětnímu kohoutu vrátit se do jiného života v lidské podobě.

kult bohyně draslíku

Symbol bohyně Kali

Vzhled manželky Šivy způsobuje strach, je symbolem vládce času. Krvavá bohyně Kali absorbovala mnoho strašných rysů, z nichž každá má svůj vlastní význam:

 • černá barva kůže označuje osvícený stav vědomí;
 • korálky 50 lidí - řetězec inkarnací;
 • pás lidských rukou popisuje vliv karmy, který může být změněn, pokud věrně sloužil bohyni;
 • bílé zuby - symbol čistoty;
 • 4 ruce - kruh stvoření a zkázy, strana světa.

Ruce na pravé straně jsou požehnány pro kreativitu a ti na levé straně, které drží oddělenou hlavu a meč, jsou známkou zkázu. Podle védského náboženství jsou tyto atributy také důležité. Hlava ukazuje, že v moci bohyně Kali zničit falešné vědomí a meč otevírá brány svobody, osvobozující se od vazeb, které zadržují každého člověka.

Bohyně Kali a bůh Shiva

Jeden z nejběžnějších obrazů: bohyně Kali, pošlapání na jejího manžela - boha Šivu. Hinduisté interpretují takový obraz jako nadřazenost duchovního světa nad fyzickým světem. Bohyně se také nazývá Shiva Shiva, která má několik významů:

 • vliv, síla;
 • energie božstva;
 • ženský princip stvoření.

Druhé jméno Kali-Davi je "lesk", bohyně se nazývá Shining. Shakti se odráží ve jménu svého manžela, bez ní se toto božstvo změní v "švu", v sanskrtu - mrtvolu. Dokonce i vzhled výzkumníků Kali dá jiný výklad:

 1. Raging tanec Kali představuje koncept míru jako hravost bohů.
 2. Razhohmachennye vlasy a úsměv narážky na přechodnost bytí.
 3. Bláznivý tanec černé bohyně dokazuje: materiál na tom nezáleží.
 4. Tanec bohyně zničení Kali pomáhá uvědomit si, že lidé jsou smrtelní a že by se měli zbavit strachu z umírání, teprve potom je bohyně přijme.