Ornament ruského kroje

Ruský kroj

Ruské ženy neměly evropské množství látek na výrobu oděvů. Vše, co jim bylo k dispozici, je lněk, bavlna a vlna. Ale všichni Rusové se podařilo vytvořit z malých obleků překvapivé krásy. A to bylo dosaženo díky ozdobám ruského kroje. Ornament v té době působil nejen jako ornament, ale také jako amulet. Takže prvky lidového kroje byly obohaceny o uložení výšivky a vzorového tkaní. Takové amulety byly vyšívány na okrajích oděvu, a to na lemu, manžetách a límci. Jednalo se o vyšívané dopisy - ideogramy, které chrání lidi před nepříjemností. Ornamenty byly provedeny v určitých barvách, které mají také zvláštní význam. Nejoblíbenější barva je červená, což symbolizuje oheň, život a krev.

A další ...

Hlavním prvkem ruského kroje bylo košile s bohatě vyšívaným límcem. Rukávy košile musí být nutně široké a dlouhé, ale zápěstí jsou zabaleny do opletení. Přes košile ženy měla na sobě klobouk. Měla podobu vysoké sukně s pásky a byla šitá z plátna, vlny a bavlněné tkaniny. Dekor používá pásky, okraje, stužky a barevné pásky bavlny. Třetí podstatnou součástí oděvu byla sukně. Stojí za zmínku, že ženatý ženský nosil ponon, který se lišil od obvyklého pláště, který má tvar kříže s nezkříženou štěrbinou na boku.

Nezapomeňte na zástěru. Ženy jej nosily přes košili nebo sarafan. Zástěra, jako součást ruského kostýmu, byla také vybavena bohatým symbolickým ornamentem, který ztělesňuje ruské starodávné tradice a amulety spojené s přírodou.

Konečným prvkem ruského národního kostýmu byla čelenka, která byla v té době druhovou vizitkou. Na tom bylo možné určit věk a místo, odkud žena přišla, a její sociální postavení. Dívčí hlavy měly otevřenou korunu. Nejčastěji používané obvazy a pásky. Ale ženatí si úplně zavřeli vlasy. Šaty byly zdobeny korálky, stuhami a výšivkami.

Ruský krojový ornament 1Ruská krojová výzdoba 2Ruská krojová výzdoba 3
Ruský krojový ornament 4Ruský krojový ornament 5Ruský krojový ornament 6
Ruský krojový ornament 7ornament ruského kroje 8Ruský krojový ornament 9