Běloruský kroj

Běloruský kroj

Bělorusko je velmi bohaté na různé národní kostýmy. Celkem je zde 22 variant. Historie každého běloruského ženského kostýmu závisí na regionech země – Dnepra, Centrální Bělorusko, Východní a Západní Polesie, Nadvindye a Panemanya. Ve starověku bylo snadné určit, z jaké oblasti člověk. Běloruské kostýmy se lišily převážně barvou, vzory a dokonce způsoby nošení jednotlivých částí kostýmu.

Ženské lidové běloruské kostýmy

Běloruský ženský národní kostým sestával z několika částí – zástěru, sukni, košili (kashulya), pásu, bez rukávů a šátek. Kashulya měla na sobě plátěné plátno. Červené nebo červeno-černé příze byly zdobeny rukávy obleku. Rozpad byl také vyroben z lnu a zpravidla byl ozdoben kostkovaným nebo pruhovaným vzorem. Zástěra nebo zástěra byla vždy v barvě a vzoru s košili.

Mimochodem, zástěra byla ukazatelem nejen domů, ale také že dívka byla starší. Bylo přijato, že sama mladá dívka ušila svou první zástěru. Jakmile to dokončí, může ji přijmout starší společnost.

Ženské běloruské kostýmy a šaty byly jak každodenní, tak i slavnostní. Součástí slavnostního kostýmu byla také košile nebo rukáv. Byl vyroben pouze z továrních tkanin, jako je hedvábí, brokát, samet a byl bohatě zdoben různými pruhy.

Pás byl tkaný nebo tkaný nebo pletený. Vždy byl zdoben barevnými ozdobami, často zeleně-bílo-červenými.

Kadeřník byl nedílnou součástí národního kostýmu. Ženatý dámy se nikdy neobjevili na lidi, jejichž hlavy nebyly odkryté. Jednou z nejběžnějších možností bylo nametka, která se podobala obvazu-rushnyk. Běloruská dívka nebo žena vždy doplnila kostým s korálky.

Stylizovaný běloruský kroj

A do dnešních dnů v mnoha vesnicích v Bělorusku se můžete setkat s kvalifikovanými řemeslníky, kteří obratně vyšívají veškerou nadpozemskou krásu, která je velkoryse vyzdobená a současnými kostýmy a šaty. Je pravda, že tyto vzory jsou spíše stylizované. Většinou se používají geometrické postavy, ale rostlinné motivy, ale zásada jejich umístění na oblečení je stále stejná.

Dnes je velmi módní uspořádat různé slavnosti v určitém stylu. Mnoho mladých párů pořádá svatbu v běloruském stylu. A oblek nevěsty a ženicha, samozřejmě, je prvním výrazným znamením na oslavě.

Stylizovaný běloruský ženský národní kostým se nejčastěji liší délkou sukně. Důležitou roli hrají boty, módní ženy vyzvednou krásné boty nebo boty, které odpovídají kostýmu. A zpravidla obrázek nepoužívá tradiční čelenku. Upřednostňuje se krásný účes.

Běloruský kroj 1 Běloruský kroj 2 Běloruský kroj 3
Běloruský kroj 4 Běloruský kroj 5 Běloruský kroj 6
Běloruský kroj 7 Běloruský kroj 8 Běloruský kroj 9