Zdravá výživa pro školní děti | jayassen.com

Zdravá výživa pro školní děti

Zdravá výživa pro školní děti

Děti školního věku potřebují vyváženou stravu s vysokým obsahem vitamínů a stopových prvků, které pomohou jejich tělu se vyvíjet a zůstat zdravé. Níže najdete informace o tom, co je zdravé jídlo školáků založeno.

Pravidelné stravování

Děti potřebují pravidelné jídlo a občerstvení mezi nimi. To je zvláště důležité, když mluvíme o zdravé výživě mladších studentů. Pokud místo toho dítě zvykne "zachytit" něco na cestách, jistě nebude možné mluvit o vyvážené stravě.

Je dobré, když děti začínají svůj den výživnou snídaní - například mlékem s vločkami, aby se vyrovnali s ranním zatížením ve škole. Pak - jeden toast, 1-2 ovoce nebo dort dává jim další energii, aby se cítili vesele před večeří. Samotná večeře by měla být co nejrozmanitější.

Základní pravidla zdravého stravování školáků doporučují rodičům:

 • 1-2 krát týdně dítěti nejlépe jíst ryby;
 • Jednou týdně - červené maso (například hovězí);
 • 1-2 krát týdně by dítě mělo jíst luštěniny nebo takové pokrmy jako vycpaná zelenina;
 • V ostatních dnech může dítě dostat bílé maso (například kuře) nebo pokrmy z těstovin.

Vezměte prosím na vědomí, že se můžete naučit jíst zdravou stravu s pomocí společných večeří a večeří o víkendech, během kterých se budete scházet u stolu s celou rodinou.

Potraviny ze všech skupin potravin

Když mluvíme o zdravé výživě studentů, je třeba poznamenat, že děti musí jíst produkty všech skupin potravin - aby uspokojily své nutriční potřeby. Podívejme se na to podrobněji.

Chléb, ostatní obiloviny a brambory. Je dobré, že se na tuto skupinu potravin spoléhají školáci. Při přípravě jídla upřednostňujete mouku, zdravá strava předpokládá, že 2/3 poměru školáků bude tvořeno výrobky vyrobenými z této mouky.

Ovoce a zelenina. Pro zdravé a vysoce kvalitní výživu by školáci měli dát denně 5 porcí různých druhů ovoce a zeleniny.

Jedna část může být považována za:

Pravidla zdravého stravování školních dětí

 • 1 středně velké ovoce - například banán, jablko, oranžová;
 • 2 drobné ovoce (např. Švestka), 10-15 hroznů, třešně, bobule;
 • 1 malá část salátu z čerstvé zeleniny;
 • 3 plné polévkové lžíce vařené zeleniny - jako je zelený hrách;
 • 3 plné polévkové lžíce vařených luštěnin - jako jsou fazole (pokud dítě jedí více, počítá se ještě jako jedna porce);
 • 1 polévková lžíce sušeného ovoce - jako jsou rozinky nebo sušené meruňky;
 • 1 malá sklenice přírodního džusu (pokud dítě pije víc, počítá se ještě jako jedna porce).

Mléko a mléčné výrobky. Dejte dětem nejméně 3 porce mléčných výrobků denně. Může se jednat o 1 balení jogurtu, 1 sklenici mléka nebo 1 kus sýra o velikosti schránky. To je důležité zejména pro zdravou výživu mladších studentů. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku obvykle obsahují stejné množství vápníku a stejný seznam vitaminů, které najdeme při výrobě normálního obsahu tuku. Je však žádoucí, aby děti používaly zcela odstředěné mléčné výrobky.

Maso, ryby a jejich alternativní produkty. Maso (zejména červená) a ryby jsou nejlepšími zdroji železa. Avšak luštěniny (čočka, fazole), zelená listová zelenina a obohacené zrno mohou také dát tělu žáka dostatek železa.

Olejové ryby - jako jsou sardinky, sardinky, makrela, losos - jsou velmi bohaté na Ω-3 mastné kyseliny. Tyto kyseliny jsou nezbytné pro správné fungování nervového, imunitního a kardiovaskulárního systému dítěte. Pravidla zdravé výživy nejen školáků, ale dětí obecně říkají, že v týdnu děti potřebují jíst 2 porce mastných ryb. Nicméně, vyhněte se dítěti mečouna, protože obsahuje velké množství rtuti.

Mastné nebo sladké potraviny. Produkty s vysokým obsahem tuků a vysokým obsahem cukru - například koláče, sušenky, čokoládové oplatky, křupavý - dát studentům hodně energie, ale téměř neobsahují vitaminy. U malého počtu dětí se sladkosti mohou konzumovat pouze jako součást vyvážené stravy a nikoliv jako náhrada za základní, zdravé a zdravé potraviny.

Užitečné nápoje. Jako nejvhodnější nápoj nabízí zdravé jídlo mléko a vodu pro školáky - protože nezničí zuby. Šťavy mají vysokou kyselost a obsahují vysoké procento cukru (i v přírodních šťáv nalezneme přírodní cukry). Proto je lepší dávat šťávy dětem společně s jídlem - jinak je žádoucí je ředit vodou.

Zdravá výživa mladších školáků

Celkové množství tekutin, které student potřebuje během dne, závisí na počasí, fyzické aktivitě dítěte a potravinách, které jí. Je dobré dát dětem jednu sklenici vody (mléko nebo džus) s každým jídlem a jednu sklenici - mezi jídly. Dejte dětem více tekutin během tepla a během období zvýšené fyzické aktivity.

Zdravá výživa mladších školáků neumožňuje užívat sýtené nápoje, jako je koks obsahující kofein. Pokud jde o starší studenty, vyvarujte se jim při jídle sýraných nápojů obsahujících kofein, protože kofein zabraňuje tělu vstřebávat železo.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

39 + = 47

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: