Prsa v ranném těhotenství

prsa v ranném těhotenství

Prsty jsou prakticky prvním orgánem, který prochází změnami při těhotenství. Dokonce i tehdy, když těhotenský test ještě není schopen něco ukázat, prsa se začíná měnit a upozorňovat ženu na nástup dlouho očekávaného zázraku.

Jak zjistit těhotenství těhotenstvím?

V raných stádiích těhotenství prsní obdrží signál z hormonálního systému, že je na čase, aby se připravil na počáteční období laktace. A prsa okamžitě zahájí proces přípravy.

Jakým způsobem se to projevuje? Mezi viditelnými a hmatatelnými změnami jsou jemnost a citlivost mléčných žláz, nárůst sluneční clony a jejich ztmavnutí. Prsa na počátku těhotenství ubližuje přibližně stejně, jako to ubližovalo a nalévalo se před menstruačním obdobím. A tak můžete nejprve vzít tyto pocity jako znamení blížící se menstruace. Zvětšené a zatemněné bradavky jsou však jistým znamením těhotenství.

Mezi dalšími příznaky těhotenství v prvních týdnech – změna prsou ve velikosti a mírné změny tvaru. Je to způsobeno rozšiřováním meziprotokolových prostorů. Ze stejného důvodu se prsa stane elastickým na dotek.

Hmotnost prsu se také změní – váží asi 150-200 g u žen bez rozdílu a 300-900 g u těch, kteří porodí. Během kojení může prsa růst větší, takže se na něj připravte. Stejně jako skutečnost, že po skončení období laktace se opět zníží velikost, abych tak řekl – bude odfouknuto. A to může vést k striktám na hrudi a šlachách.

Abyste tomu zabránili, musíte o ni pečovat po celou dobu těhotenství. Kontrastní sprcha, speciální krém z strií, správně vybrané prádlo – to vše zaručuje, že vaše prsa zůstane krásná a přitažlivá po skončení krmení.

jak zjistit těhotenství těhotenstvím

Kolem konce prvního trimestru, který je 12. týden těhotenství, prsa začíná vystupovat z mleziva těhotných žen – nažloutlá kapalina, vzdáleně připomínající mléka, ale průhlednější a vodnaté. Po porodu se změní na plnotučné mléko asi 3-5 dní. Samozřejmě, výskyt kolostru se ne vždy děje – některé ženy ho nezjistí doma až do narození. A toto je také varianta normy.

Ve stejném období bude bolest na hrudi klesat nebo dokonce projde. Může se však vrátit do třetího trimestru – nebojte se, jestli se to stane. Organizmus chápe, že brzy přijde období laktace a bude pro ni aktivněji připravena.