Obstrukce slzného kanálu u novorozenců

neprůchodnost slzného kanálu u novorozenců

Obstrukce slzného nosního kanálu u novorozenců v medicíně se nazývá dakryocystitida. U kojenců dochází docela často k onemocnění, při které dochází k výtoku mukopurulentního nebo mukózního výboje. Zpravidla je možné odhalit předispozici k neprůchodnosti slzného kanálu u dítěte hned po narození.

Slzy hrají velmi důležitou roli při správném fungování lidského oka. Za prvé, plní funkci ochrany očních koulí před tím, aby se do nich dostaly různé malé částice nečistot a prachu a také udržovaly svou odpovídající vlhkost. Po rozložení na povrchu očí prochází slznou cestou protrhnutím nosní průchodky.

Příčinou dakryocystitidy je obvykle želatinový film nebo, jak se také nazývá, zátka, která je v slzném nosním kanálu. S nitroděložním životem dítěte plní ochrannou funkci proti pronikání plodové vody. Při narození dítěte v okamžiku prvního výkřiku by se měl film roztrhnout. Ale v případě, že se to nestane - slzina se začne hromadit a stagnovat v slzném sáčku, což může vést k infekci. Také příčinou neprůchodnosti slzného kanálu je patologie nosu a okolních tkání, která může vyústit v zánět nebo trauma.

Symptomy neprůchodného slzného kanálu u novorozence

  1. Hlavním znakem, který určuje obstrukci slzného kanálu u kojenců, je vzhled mukopurulentního nebo mukózního výboje při zatlačování na slzný pytel.
  2. V rohu očí dítěte se zdá, že "slza" neustále stojí.
  3. Pokud je slzný kanál obstruován, pravidelné slzení je pozorováno u dětí.
  4. Vzhledem k neustálému vylučování slzami má dítě zčervenání a otok víček.

Jak zacházet s obstrukcí slzného kanálu u novorozence?

Pokud má vaše dítě překážku v slzném kanálu, nejpravděpodobněji jako léčba, zpočátku budete předepisovat kapky a masáž.

Masírujte v neprůchodnosti slzného kanálu

  1. Předtím, než odkapnete oči a zahájíte masáž, musíte je vyčistit z nahromaděného purulentního výboje. Za tímto účelem otřete obě oči dítěte různými tampony, namočenými v teplé vodě nebo ve fyziologickém roztoku. Potom jemně kapat kapky v dolním víčku.
  2. Nyní můžete pokračovat v terapeutické masáži slzného kanálu, jehož účelem je přerušení stejného želatinového filmu. Ujistěte se, že jsou vaše ruce vždy čisté a s krátkými nehty a nejlépe používejte sterilní rukavice. Masáž by měla být prováděna vibrujícími nebo trhavými pohyby prstů od horní části vnitřního rohu oka směrem dolů.
  3. Po ukončení léčby je nutné opět očkovat dítě předepsané kapky.

jak zacházet s obstrukcí slzného kanálu

Pro účinnost léčby touto metodou obstrukce slzného kanálu se doporučuje provádět tento postup až 10krát denně.

Při zbytečné léčbě masáží a kapek u novorozenců je sondový kanál vyšetřen. Jedná se o efektivní a poměrně jednoduchou operaci, díky níž je propíchnutá želatinová fólie. Takový chirurgický zákrok je zpravidla využíván pouze v nejvíce extrémních případech. Aby se zabránilo relapsu, doporučuje se poprvé po operaci masáž slzných kanálů.

Milí rodiče, snažte se správně posoudit zdraví vašeho dítěte a přijměte nezbytná opatření včas! Zdraví pro vaše děti!