Mohu otěhotnět s menopauzou?

Mohu otěhotnět s menopauzou?

Pro koncepci dítěte je nutné mít zralé vejce. Zrání vajíčka se vyskytuje ve folikulu produkovaném vaječníky. Jak je známo, nástup menopauzy je spojen se zánikem ovariální funkce. Proto je těhotenství a menopauza neslučitelné. Ale kdyby bylo všechno tak jednoduché ...

Pravděpodobnost otěhotnění po menopauze

Po zhruba 45 letech se funkce vaječníků výrazně oslabují. Tento proces je doprovázen zpomalením produkce hormonů a zrání vajíčka. Problém však spočívá v tom, že menopauza nenastane během jednoho dne. Často je příchod menopauzy protahován po mnoho let.

A po celou tu dobu existuje skutečná pravděpodobnost těhotenství, protože pokles reprodukční aktivity je velmi pomalý. Zvláště riziko ovulace a následné těhotenství v časné menopauze je skvělé. Proto se doporučuje, aby ženy neztrácely svou bdělost a používaly antikoncepci, aby se vyhnuli nechtěným těhotenstvím.

Další negativní stránkou je, že žena během menopauzy není vždy schopna včas zaznamenat příznaky těhotenství. Menstruace přichází nepravidelně, stav zdravotního stavu je velmi žádoucí, závratě a mdloby nejsou neobvyklé. Těhotenské testy s menopauzou jsou nespolehlivé. Hormonální pozadí je v tuto chvíli velmi nestabilní.

Existuje zvláštní klasifikace období, která umožňuje určit, zda je při menopauze možné těhotenství:

  • premenopauza, doba, během níž je funkce vaječníků snížena, ale stále pracují. V této fázi je otázka "Mohu otěhotnět s menopauzou?" Je velmi relevantní, protože těhotenství se vyskytuje poměrně snadno bez ochrany;
  • perimenopauza, období, kdy vaječníky přestanou fungovat. Tato fáze trvá asi rok. Předpokládá se, že při nepřítomnosti menstruace po dobu 12 měsíců není těhotenství možné;
  • postmenopauza. Menopauza přišla, vrchol je za sebou. Ženské tělo přestalo produkovat vejce, a proto neexistuje nebezpečí nežádoucího těhotenství.

Gynekologové jsou přesvědčeni, že během menopauzy můžete otěhotnět. Je pravda, že ne každá žena dokáže při menopauze počítat s dítětem. Mimochodem, je možné nosit dítě a při úplném vyhynutí reprodukčních schopností, pokud používáte in vitro fertilizaci s vajíčkem dárce.

Jaké je riziko pozdního těhotenství a porodu během menopauzy?

    Období menopauzy

  1. Pokud se žena v klimakteru neusiluje o získání potomků, použití antikoncepce se stává povinným. Faktem je, že přerušení těhotenství v pozdějším věku vyvolává těžkou ztrátu krve a nese riziko vzniku infekčních onemocnění.
  2. V případě požadovaného těhotenství je riziko, že dítě bude mít odchylky ve fyzickém a duševním vývoji. Kromě toho je organismus matky vystaven velkému zatížení.
  3. Samotné pozdní narození neohrožuje stav zdravé ženy. Bohužel situace v oblasti životního prostředí a pracovní podmínky jsou často takové, že po 40 letech nalezne žena obrovskou kytici různých onemocnění. Každá z nich může výrazně komplikovat průběh těhotenství.

Pokud se žena ještě rozhodla o pozdním doručení, je třeba opatrnost a během celého těhotenství pod dohledem gynekologa. To je jediný způsob, jak snížit riziko závažných komplikací ve zdraví matky a porušení vývoje plodu.