Lympostáza dolních končetin – léčba

lymfostáza léčby dolních končetin

Lymphostasis – onemocnění, ke kterému dochází jako důsledek porušení odtoku lymfy, kvůli které přetrvává trvalá drenáž tkání. Klinickým projevem lymfostázy dolních končetin je otok jedné nebo obou nohou. Progresivní onemocnění je nevratné a vede k tvorbě vláknité tkáně – výraznému zesílení nohou. Léčba lymfostázy dolních končetin by měla být prováděna lymfologem nebo nezávislým lékařem, protože samotná léčba vede ke zdravotnímu postižení.

Terapie lymfostázy probíhá současně ve dvou směrech:

  • fyzické – zbavit se hromadění lymfy mechanickými prostředky;
  • léky.

Pokud je onemocnění doporučeno, speciální lymfodrenážní masáž, která aktivuje kontrakci lymfatických cév, nebo pneumokompresní masáž. Používá se také terapeutické bandáže nohou s elastickým bandátem – bandáží. V posledních desetiletích byly úspěšně použity golfy, punčochy a punčochy z lékařského kompresního dresu. Byl vyvinut lékařsko-fyzikální komplex pro pacienty trpící lymfostázou dolních končetin, který se doporučuje provádět výhradně v kompresních punčochách.

Léčba lymfostázy dolních končetin

Přípravky pro léčbu lymfostázy dolních končetin zlepšují mikrocirkulaci lymfy v tkáních. V úvodních stádiích onemocnění, abyste se zbavili otoku, platí:

  • kapsle Paroven;
  • kapslí, tablet a gel Venoruton, Troxevasin;
  • gel Troxerutin.

Nejlepší způsob, jak užívat lék používaný pro lymfostázu dolních končetin, je Bioflavonoid detralex (Fleobody, Diosmin, Vasoket). Průběh léčby trvá dva až šest měsíců.

Saponin glykosid obsahující aktivní kaštany látky, slouží jako základ pro výrobu antiexsudativní a venotonic efektivní v lymphostasis dolních končetin, escin příprava (obchodní názvy Venastat, Aestsin, Aescusan atd.).

K odstranění nahromaděné tekutiny se také používají diuretika (diuretika). Při souběžných zánětlivých onemocněních (erysipela a lymfangitida) jsou předepsány antibiotika.

Léčba lymfostázy dolních končetin lidovými prostředky

Při léčbě sekundární (získané) lymfostázy dolních končetin lze jako doplňkovou léčbu použít tradiční medicínu. Efektivní použití kompresí z strouhaného pečeného cibule v lusku, smíchané s lžící dehtu. Směs se aplikuje na bavlněnou bázi, aplikuje se na bolest, fixuje se obvazem a ponechá se přes noc. Postupy by měly být opakovány denně po dobu dvou měsíců.

  Průjem po jídle způsobuje

Pro vnitřní příjem se doporučuje infuze 350 ml medu a 250 g strouhaného česneku. Během týdne je lék podáván, v budoucnu by měl být užíván na lžíci před jídlem nejméně po dobu dvou měsíců.

Chcete-li aktivovat cirkulaci lymfy a celkové zdraví těla, je velmi užitečné pít dvakrát denně nápoj ze sklenice filtrované (nebo lahvičky bez plynu) vody, lžíce jablečného octa a čajové lžičky medu.

lymfostáza lidových léků na dolních končetinách

Nedávno se starší metoda léčení lymfóze pomocí hirudoterapie stala stále více populární – použití pijavice na edematická zóna. Díky tomuto druhu terapie se zlepšuje cirkulace krve a lymfy.

Při absenci stabilního výsledku při komplexní léčbě lymfostázy dolních končetin a s výskytem fibrózy a lymfatických pytlů na nemocné noze se provádí operace. Při chirurgickém zákroku jsou vytvořeny obrysy pro pohyb lymfy, což umožňuje zlepšit stav pacienta s chronickou formou nemoci.