Estrogeny v tabletách

estrogeny v tabletách

Všechny vnitřní procesy v těle kterékoli osoby jsou pod kontrolou hormonů. Zvláštní význam mají pohlavní hormony. Takže u žen jsou hlavními pohlavními hormony estrogeny. Jejich nedostatek nebo nadbytek v těle vede k rozvoji patologických procesů. Aby se normalizovala stav ženy, léky obsahující hormony se často používají v medicíně. Dnes jsou estrogeny k dispozici ve formě tablet.

Kdy je aplikováno?

Tablety obsahující estrogen se používají jako léčebné účely a pro antikoncepci. Síť lékáren nabízí širokou škálu takových přípravků s estrogenem, které se bez předpisu prodávají. Přesto je před každým podáváním léků nutné konzultovat s místním lékařem, který zcela eliminuje rizika a vývoj nežádoucích účinků.

Přípravky obsahující estrogen

Léčivé přípravky (tablety), které obsahují ženský hormon estrogen, lze rozdělit do dvou skupin: lékařský a antikoncepční.

Pro terapeutické účely se používají hormonální tablety obsahující estrogen, když:

 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • nedostatečné rozvinutí pohlavního aparátu ženy;
 • s amenoreou (menopauza);
 • slabost pracovní činnosti;
 • neplodnost.

Často používané tablety, které obsahují hormon estrogen, jsou perorální antikoncepce a hormonální substituční léčba.

Perorální antikoncepce

Chemická struktura dnešních antikoncepčních pilulek je blízká přírodnímu progesteronu a estrogenům. Všechny existující perorální kombinované antikoncepce jsou rozděleny na mono-, dvou- a třífázové. Mechanismem působení těchto léků je nemožnost ovulace, kterou lze dosáhnout potlačením tvorby hormonů hypofýzou a hypotalamem. Hormony vstupují do těla zvnějšku, takže přestává syntetizovat je. Tablety obsahující ve svém složení estrogeny používané pro účely antikoncepce mají následující názvy:

 • monofázní (Mersilon, Rigevidone, Diane-35);
 • dvoufázové (Antotevin);
 • třífázové (Tri-regol, Trikvilar, Triziston).

Tyto antikoncepční léky se často používají pro léčebné účely. Takže po užívání těchto léků může žena snížit množství krve podané během menstruace a současně zmizí syndrom bolesti. Výsledkem je, že užívání těchto léků vede k normalizaci menstruačního cyklu.

Přípravky hormonální substituční léčby

Tablety obsahující estrogen jsou široce používány při substituční terapii pohlavních hormonů a používají se během menopauzy.

U všech žen v období premenopauzy je tvorba pohlavních hormonů výrazně snížena. To je důvod, proč lékař jmenuje pilulky ke zvýšení hladiny estrogenu. Tyto léky pomáhají zvládat projevy menopauzy a také se používají při léčbě osteoporózy. Navíc tyto léky mohou normalizovat hladinu cholesterolu v těle, estrogeny v tabletách s názvemčímž se sníží riziko mrtvice a srdečních záchvatů.

Léky používané při substituční terapii obsahující estrogen v menopauze zahrnují:

 • prostředky pro perorální podání (estradiol valerát, estradiolbenzoát, estradiolsukcinát);
 • prostředky pro zavádění skrz kůži (náplast "Klimara");
 • prostředky pro injekce (Gynodian Depot);
 • prostředek pro vaginální podání (vaginální tablety s estrogenem Ovestinem).

Všechny uvedené léky jsou předepsány lékařem a jsou podávány pouze pod jeho dohledem.