Proč potřebuje vitamín B5 tělo? | jayassen.com

Proč potřebuje vitamín B5 tělo?

Vitamín B5 pro to, co tělo potřebuje

V řadě dalších nutričních látek potřebných pro člověka zaujímá vitamín B5 zvláštní místo. Nicméně, ne všichni lidé jsou si vědomi nejen role, kterou hraje v metabolických procesech těla, ale i to, co obsahuje vitamin B5. Ačkoli tyto znalosti mohou být velmi užitečné, vzhledem k tomu, jaké nepříjemné důsledky nedostatek tohoto vitaminu ohrožuje.

Proč tělo potřebuje vitamín B5?

V nejobecnější formě může být úloha této látky definována jako katalyzátor metabolických procesů. Je to vitamin B5, který způsobuje, že tělo používá tukové buňky k lipolýze - štěpení s následným přidělením energetických zdrojů potřebných pro život. Vitamín B5 je navíc potřebný pro normální práci nadledvin, tvorbu hormonů a enzymů. Stimuluje mozek, nervový systém, pomáhá tělu vytvářet protilátky a optimalizuje fungování imunitního systému.

Pokud vitamin B5 v těle nestačí, člověk začne cítit chronické únavy, deprese, dostane unavený rychle, často vystydnout se rozvíjí svalové bolesti, nevolnost, křeče v nohách. Na nedostatek této látky začíná zažívací potíže, vytvořit vřed, sužován zácpa, kůže se může objevit červená vyrážka, se mohou ztrácet vlasy, objevit ll vyzvednutí v rozích úst, ekzémy.

Vlastnosti užívání vitaminu B5 nebo kyseliny pantothenové

Aby se zabránilo hypovitaminóze, měla by osoba konzumovat nejméně 5-10 mg vitaminu B5 denně. Pokud je nemocný, fyzicky vyčerpaný, obnovený po operaci, pak by měl každý den dostávat 15-25 mg. Totéž platí pro těhotné ženy a kojící matky. Toto množství vitaminu lze získat z jídla. Speciální léky s touto látkou mohou být předepsány pouze lékařem.

Kde přichází vitamin B5?

Optimální způsob, jak získat zázrak vitamín, je obvyklé jídlo. Proto není na místě zjistit, které potraviny obsahují vitamín B5. Vzhledem k tomu, že je v přírodě velmi běžný, lze ho nalézt téměř v jakémkoli jídle, ale v různých množstvích. Většina z nich v kvasnicích a hrášku - 15 mg ve 100 gramech produktu; v sóji, hovězí, játra - 5-7 mg; jablka, rýže, kuřecí vejce - 3-4 mg; chleba, arašídy, houby - 1-2 mg. Je třeba mít na paměti, že při vaření a konzervování je zhrouceno asi 50% vitaminu B5 s 30% zmrazením, a proto by mělo být pro produkty, které ho obsahují, vystaveno jen minimálnímu kulinářskému zpracování.

vitamin B5 kyselina pantothenová

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 4 = 3

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: