Proč má kočka knírek?

Proč má kočka knírek

Naše milované domácí mazlíčky, moustached a pruhované kočky, jsou velmi odlišné. Všechny mají charakter, chování a vzhled. Ale bez ohledu na to, co je vaše kočka, bude mít nutně čtyři tlapky, ocas a samozřejmě dlouhý knír!

Dnes budeme mluvit o knírech u koček: jaký je jejich vědecký název, pro jaké účely slouží a proč jsou tato zvířata velmi obtížná bez knírek.

Proč kočka potřebuje knír?

Zvyklíme si, že máme pět senzorických orgánů a každý z nich odpovídá určitému orgánu lidského těla. Ale zvířata, věci jiným způsobem: ke standardnímu zrak, čich, sluch, hmat a chuť a jejich odpovídajících orgánů (oči, nos, uši, končetiny a jazyk) přidal ještě jeden, možná nejdůležitější smyslový orgán u zvířat - to knírek. V zoologii se říká "vibrissae". Jméno pochází z latinského slova vibrissae - vibrují, oscilují. Ve skutečnosti, to je dlouhá a tvrdá srst na čenichu zvířete, ale na rozdíl od pravidelné vlny krytem, ​​který je určen pro tepelnou izolaci, s pomocí nervových kanálů kníru spojené s mozku zvířete a vykonávat více taktilní funkce.

Role knírek v životě kočky je velmi velká. Kvůli nim může zvíře vyhodnotit prostředí z hlediska umístění objektů, jejich velikosti apod. To umožňuje, aby kočka, dokonce i v naprosté tmě, nespadla na předměty, ale při chůzi se je ohýbala. Informace ze vzdušných výkyvů k vousům a z nich do mozku a zvíře rozvíjí jasnou představu o tom, co je kolem něho, nebo o zkoumaném novém objektu.

Vibrissae jsou nejen u koček, ale i u mnoha dalších zvířat: psi, krysy, mývalí, krtci, bobři atd. Je zajímavé, že například u potkanů ​​kníry dělat více taktilní funkce (jako v případě šňupání zvíře položek), a bobři a těsnění - spojené s hledáním potravy v rámci komplexní misi vody.

Co se stane, když má kočka knírek?

Kníry pro kočky jsou ještě důležitější než oči a mohou je nahradit. Věda ví o případech, kdy slepé kočky dobře fungovaly bez viditelného organu, zatímco obsahují přítomnost knírek.

Pokud kočka z jakéhokoli důvodu ztratila knír, pak je jeho schopnost orientace ve vesmíru výrazně snížena. Vypadá jako slepá, narazí na předměty a pohybuje se nejistě. S pomocí kobylky komunikují také kočky navzájem, takže zvíře, násilně zbavené vibriza, bude v oblasti komunikace narušeno svým vlastním druhem.

Jak jste již pochopili, dělení knírek, aby se kočka stala "krásnější" (účastnit se například výstavy), je nepřijatelná. Příroda neposkytla těmto zvířatm takový jedinečný senzorický orgán a v žádném případě bychom neměli své mazlíčky zbavit vibrizů kvůli jejich momentálním rozmarům.

Co když má kočka knírek?

Často si majitelé všimnou, že jejich kotě nebo dospělé kočičí knírek se rozpadají, vypadají nebo se zlomí. Každý z těchto problémů má svůj vlastní důvod a musí být objasněn.

Nejčastěji se u koček rozbíjí vibrissae kvůli špatné stravě, a to s nedostatkem vápníku a dalších minerálů. Přemýšlejte o tom, zda vaše kočka dobře jí, a pokud to bude nutné, změňte její dietu.

Kočičí knírek přerušuje, co má dělat

Houby mohou být příliš měkké a křehké kvůli přítomnosti parazitů nebo houbových chorob. V tomto případě je lepší navštívit veterináře, který pomůže s diagnózou a předepíše vhodnou léčbu.

Dávejte pozor na to, jak a kdy knírek rozbije váš mazlíček. Pravděpodobně jsou úmyslně děleny dětmi nebo dokonce kousnuty jinou kočkou (to se občas děje, když jedno zvíře chce projevit svou nadřazenost nad druhou).

A nakonec, pokud máte kočku z plemene Sphynx, pak křehkost jeho knírek je přirozená sama o sobě, a to je absolutní norma.