Pantheon v Římě

panteon v romu

Přijmout bývalou velikost starověké římské Říše dodnes nedosáhla a ti, kteří přežili, se nemůžou chlubit bezpečností. Ale v centru moderního Říma je stále ještě jedno místo, jehož krásný stav dovoluje člověku klást otázku o jeho úctyhodném věku. Jedná se o nejjasnější příklad architektury starého Říma, chrámu všech bohů - Pantheonu.

Pantheon v Římě - zajímavé fakty

 1. Budova Pantheon bylo několik: první byl postaven v 1. století BC, během panování Octavian Augustus jeho zeť Mark Vispaem Agrippa. Za druhé, Pantheon byl postaven na místě prvního, zničeného ohněm, v roce 126 nl pod císařem Adrianem. Budova byla úplně odlišná od jejích předchůdců, ale nebyla to ve značné míře a velkoleposti. Na svém kontě, se Adriana třeba říci, že neměl uzurpovat vavříny stavitele tak významné budovy a vlevo na přední straně jménem Agrippa.
 2. pantheon v Rome_1

 3. Panteon má tvar rotundy, která je korunována obrovskou kupolí. Obvyklé okna v Pantheonu jsou nepřítomné a osvětlují se pomocí obrovského průchozího otvoru ve střeše. Tato jamka má průměr asi 9 metrů a nazývá se "operonem". To, že rozměry počasí neinterferují s budovou, aby vykonávaly své funkce, jsou v podlaze speciálních vypouštěcích otvorů Pantheon vybaveny. Jednou v Pantheonu v poledne můžete vidět sloupek slunečního světla procházející operou.
 4. pantheon v Rome_2

 5. Ve středověku se budova Pantheonu, díky tlustým 6 metrů vysokým stěnám, stala skutečnou pevností, aby se znovu stala chrámem v klidu.
 6. pantheon v Rome_3

 7. Architektura panteonu je jedinečná. Až dosud zůstává největší kupolem na světě postavený z železobetonu. Ve své konstrukci byla použita řada technik, které pomohly konstrukci co nejsvětlejší. Například, tloušťka betonu na horní část kopule se zmenší na 1 metr od původního 6 u jeho základny a v klenbě se dělají speciální otvory.
 8. pantheon v Rome_4

 9. Zpočátku byla kupole Pantheonu bohatě ozdobená. Ale v 18. století byly zlaté měděné desky z ní odstraněny a poslány k přetavování.
 10. pantheon v Římě

 11. Jak praví legenda, ideální struktura kopule Pantheonu pomohl Mikuláš Koperník dokončit a vypočítat všechny aspekty heliocentrické teorie o struktuře vesmíru.
 12. pantheon v Rome_6

 13. Až do začátku 7. století Pantheon čestně vykonával své funkce "chrámu všech bohů", který okamžitě oslavoval všechny starověké řecké bohy. Vznešenost struktury nezvedla ruku, aby neznesvětila ani mnohé hordy barbarů, ani fanatické přívržence křesťanství. Teprve v květnu 609 byl římský Pantheon "znovu kvalifikován" v křesťanském kostele, který obdržel jméno kostela Panny Marie a mučedníků.
 14. pantheon v Rome_7

 15. Historie svátek Všech svatých, kterou celebroval všechny katolíky a protestanty v začátku listopadu, je také spojena s Pantheon v Římě. Zpočátku, tento den byl slaven v květnu, v den vysvěcení Pantheonu, a to pouze ve středu 8. století, kdy se na počest všech svatých byla vysvěcena kaple sv Petra, dovolená stěhoval do začátku listopadu.
 16. pantheon v Rome_8

 17. Stavba Pantheonu pro jeho čas byla revoluční, protože to byl první římský chrám, do kterého mohli vstupovat obyčejní smrtelníci. Předtím se všechny rituály konaly mimo chrámy a pouze kněží měli přístup do vnitrozemí.
 18. pantheon v Rome_9

 19. Dnes se někdo může dostat do Pantheonu a nebudete muset platit za návštěvu. Kromě toho můžete v Pantheonu fotografovat a natáčet videa, která se nemůže pochlubit všemi památkami Říma.
 20. pantheon v Rome_10

Jak se dostat k Pantheonu v Římě?

Pantheon se nachází v centru hlavního města Itálie, v Římě, v náměstí Piazza del Rotonda, do kterého se dostanete metrem. Chcete-li se dostat do chrámu všech bohů, stačí se dostat na stanici metra "Barberini". Můžete se také dostat pěšky pár bloků od jiného světoznámého kulturního památníku - Fontana Trevi.