Kostel sv. Matrony v Moskvě | jayassen.com

Kostel sv. Matrony v Moskvě

chrám svatého matrona v Moskvě

Pokrovský ženský klášter, kde dnes existují památky požehnané Svaté Matrony Moskvy, založil císař Mikhail Fyodorovič roku 1635. Zpočátku byl klášter člověkem a byl postaven na památku patriarchy Filaret. Později v roce 1655 byla na území kláštera založena katedrála Panny Marie. Mnoho budov po dlouhou historii bylo zničeno a zničeno, ale nakonec znovu postaveno. Během panování sovětské moci byl kostel sv. Matrony v Moskvě uzavřen a budova kláštera byla dána tisku a redakci časopisu. Teprve v roce 1994 byl Pokrovsky klášter znovu uveden do ruské pravoslavné církve a obnovil svou práci již jako ženský klášter. Na jaře roku 1998 byly do chrámu přineseny památky Matrony Dmitrievny Nikonové, která byla o rok později místně svatým kanonizována a církev v roce 2004.

Od té doby se kostel sv. Matrony v Moskvě každodenně sestavují řadu poutníků, kteří chtějí činit pokání a požádat o svatou nejcennější pro sebe a své blízké.

Životopis Moskvy svaté Matrony

Matrona Nikonová se narodila v roce 1881 v malé obci Sebino, regionu Tula. Byla nejmladší ze čtyř dětí v rodině a narodila se slepota. Z myšlenky, že zanechala slepou novorozenou dceru v přístřešku, matka dívky zachránila neobvyklý prorocký sen, ve kterém se ženě objevil slepý bílý pták. Matrona od raného dětství vykazovala léčebné schopnosti a začala léčit lidi. Ale ve věku většiny dívka čekala další útok - ona ztratila příležitost chodit. To ovšem nebránilo tomu, aby ona a její přítelkyně v mladých letech navštěvovala mnoho svatých míst. Po revoluci se Matrona usadila v Moskvě v oblasti Arbat a strávila poslední roky svého života ve vesničce Skhodnya v Moskevském kraji, kde doslova do posledních dnů svého života přijala všechny lidi, kteří k ní přišli. Matron zemřel 2. května 1952 a byl pohřben na hřbitově Danilov. Její hrob dlouhá léta byl místem národní pouti a teprve v roce 1998 byly pozůstatky matky Matrony převedeny do kostela za přímluvu v Moskvě.

Kostel sv. Matrona v Moskvě

V knihách o životě svatého je popsána legenda, že Joseph Stalin přišel s matkou na radu, když se objevila otázka hrozby chycení Moskvy Němci. Podle legendy mu světec předpověděl, že vítězství zůstane pro ruský lid. Tato scéna je zobrazena malbou "Matrona a Stalin" malířkou ikony Ilya Pivnik. Neexistují však žádné důkazy o této události ani skutečných důkazech.

Stojí za zmínku, že existuje ještě jedna kanonizovaná svatá Matrona Anemniasieva, která v Moskvě u kostela Narození Panny Marie, že ve Vladykino v roce 2013 byla postavena kaple. Tito dva jmenovci oba měli jedinečný dar pro léčení lidí, ale navíc měli stejné fyzické onemocnění: slepotu a neschopnost chodit.

Jak se dostat do kláštera Pokrovsky?

Na mapě Moskvy se chrám Matrona nachází přibližně ve stejné vzdálenosti od stanic metra "Taganskaya", "Marxist", "Proletarská" a "Sedláčská Zastava". Pěšky z těchto stanic trvá cesta 15-20 minut. Trochu blíž od stanice metra "Proletarskaya", která se pohybuje po Abelmanovské ulici k ženskému Pokrovskému klášteru. Můžete se také dostat městskou hromadnou dopravou (autobusem nebo trolejbusem), které projíždí jednou zastávkou.

Adresa v Moskvě, na které se nachází chrám Matrona Moskovskaya: ul. Taganská, 58. od pondělí do pátku vstup do kláštera pro farníky je otevřen od 7:00 do 20:00, v neděli od 6:00 do 20:00.

chrámové matrony na mapě Moskvy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 57 = 66

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: