Dekantér pro víno

dekantér pro víno

Tento dekantér má zvláštní tvar a je určen k nasycení vína kyslíkem a krmení do stolu. Tato porce nápoje nejen zlepšuje její chuť, ale také jej nasytí a voní.

Pro co je to karafa?

Víno se používá pro staré i mladé víno. Při transfuzi je víno provzdušněno. V důsledku toho se chuť stává živější, vůně je hluboká, sametové poznámky se objeví, víno je zcela otevřeno.

Všechny tyto vlastnosti zaručují správný výběr oblasti styku vína se vzduchem. To je důvod, proč nádoba pro dekantér vína má charakteristický tvar: lievikovitý krk, spodní část je zesílená. Tam jsou také složitější, bizarní formy, ve kterém víno postupně spirály do dolní části a je nasycený kyslíkem.

Pro staré víno použijte speciální formulář. Během skladování je schopen nasýtit kyslíkem, takže nádoby potřebují kulovitý tvar s poměrně úzkým krkem. Kachny nebo podobné dekantér jsou také vhodné. Hlavním cílem není nechat víno v kontaktu se vzduchem. Často se mladé víno dekantovalo několik hodin před podáním a starý opak těsně před podáním.

Pro nápoje je poměrně snadné používat dekantér. Před použitím malého množství vína vypláchněte džbán. Nyní musíte pečlivě nalít nápoj na bocích nádoby a nechat asi tři lžíce na spodní části láhve. Tím se sraženina oddělí. Spotřebovat veškeré nalévané víno následuje den.

Jak vybrat karafu?

Nejlepší je stále považováno za křišťálový dekantér. Výběr takového plavidla následuje podle toho, jaký druh vína se bude nalít.

  1. Mladé víno se nalévá do sklenic s širokým lievikovitým krkem a drobnou dolní částí. Je třeba odkrýt staré nápoje, protože pro ně je nutné vybrat modely s úzkým krkem a tvarem blízkým klasickému dekantéru.
  2. Dekantér pro nápoje "náladový" typ růžové Burgundsko by mělo být ve formě vázy nebo amphora. Také stojí za to hledat modely s víkem, pokud chcete otevřít láhev bílé. Pro milovníky přístavu existují speciální tvary připomínající vývrtku, kde nápoj může být skladován poměrně dlouho.
  3. Cena dekantéru pro víno závisí nejen na složitosti výroby a značce výrobce. Nejjednodušší, která může být čas od času použita doma, bude stát 50 až 60 dolarů. Ale nejkrásnější modely pro profesionální použití jsou asi 1000 dolarů.
  4. Pokud jde o výrobní materiál, měl by se zdůraznit výhody nápoje: nejlepší modely jsou vyrobeny z křišťálu, vysoce kvalitní sklo je také aktivně používáno.
  5. Pro znalce krásy jsou modely se stříbrem nebo přídavkem bária. Jsou funkční i dekorativní. Pro dekantér pro dekantér vínaVýrobci používají pouze neutrální materiály, které nereagují: zlato, stříbro a cupronickel.

Decanter Decanter - zjistěte, jak se správně starat

Neumývajte tuto myčku v myčce nádobí. Místo toho se používají pouze speciální nástroje. Například tenké kartáče se štětinami nebo kuličkami. Než umyjete dekantéry, měli byste připravit čistou vodu a pouze speciální detergenty.

Nejlepší je vyčistit karafu pro neutrální prostředky k dekantéru vína. Umyjte nádoby pouze zvenčí kapesníkem. Po čištění je dekantér vysušen na speciálních vertikálních kolících pod mírným sklonem. Voda vypouští a nestála. Také držte dekantér pro víno lépe v této poloze odděleně od ostatních nádob.