Barva stěn v obývacím pokoji – který odstín je nejlepší vybrat?

barva stěn v obývacím pokoji

V hlavní místnosti, kde spočívá celá rodina, se hosté shromažďují, pořádají se večírky, vše se pořádá velmi hezky a pohodlně. Od výběru barvy stěn v obývacím pokoji bude záviset na následném návrhu místnosti, náladě, stylu, vnímání interiéru.

Jaké barevné stěny si můžete vybrat v obývacím pokoji?

Barevný design interiéru nastavuje vizuální rozměr místnosti, stupeň pohody a pohodlí při pobytu zde. V závislosti na sledovaných cílech je možné zvolit tóny z teplé nebo studené váhy. První trochu vzrušuje a nabíjí a druhá - uklidňuje. Vezměte v úvahu, že každá barva má odstíny, které jsou chladnější a teplejší. Například žluté stěny v obývacím pokoji a jejích odstínech: žhavé zářivě žluté, studené nažloutlé zelené a neutrální - broskvové stěny v obývacím pokoji.

Chcete-li vizuálně zvednout strop, malovat je několik tónů lehčí než svislé plochy. Rozšiřte pokoj s chladnějšími barvami. Důležitou roli ve vnímání hraje struktura materiálu. Například pokud použijete reliéfní tapetu nebo dekorativní omítku, pak budou trochu tlumené. Zatímco lesklé povrchy jsou stále více nasycené.

Modré stěny v obývacím pokoji

Pokud jste se akutně potýkali s otázkou, jakou barvu je třeba barvit stěny v obývacím pokoji, můžete nejprve věnovat pozornost neočekávaným a nepříliš běžným možnostem. Takže můžete překvapit ostatní a potěšit s ohromujícím neoficiálním prostředím. Jen se podívejte, jak vypadá vznešená modrá hala. V tomto roce vládne svěžest a chlad. Doporučuje se, aby okna nevycházela na sever, jinak by pokoj připomínal palác sněhové královny.

barva stěn v obývacím pokoji 1

Nejvíce očekávaný styl v tomto případě je Středomoří. V modravých odstínech vypadá i klasicismus. V bytě pro mládež můžete použít barvu stěn v obývacím pokoji, v blízkosti indigo, připomínající džíny. Snažte se vyzdobit místnost ve stylu high-tech, moderního, pop art atd. V tomto případě je žádoucí kombinovat modrou s bílou, žlutou, oranžovou, červenou.

barva stěn v obývacím pokoji 2

Šedé stěny v obývacím pokoji

Šedá barva stěn ve vnitřku obývacího pokoje může být nazvána zcela univerzální. Na jejich pozadí, absolutně každý styl interiéru - od klasiky až po high-tech. Který z nich bude vypadat přísně, zdrženlivě, co nejmenší a lakoničtější. Gray podporuje kombinaci nesourodých odstínů, zvyšuje jejich expresivitu a zdůrazňuje hloubku, dovoluje vám používat světlý nábytek.

barva stěn v obývacím pokoji 3

Neodpovídá očekávání, šedá barva stěn v obývacím pokoji vůbec neznamená, že interiér je nudný a obyčejný. Naopak, otevírá spoustu obrovských příležitostí pro kreativitu a experimentování. Přidáním tónu do šedé barvy můžete dosáhnout různých efektů - tónování a vzrušující (teplé gama) nebo naopak relaxační (studený měřítko).

barva stěn v obývacím pokoji 4

Béžové stěny v obývacím pokoji

Béžová je dobrá, protože je neutrálním tónem, který má jak teplo, tak chlad. Pod ním stačí vyzdvihnout nábytek a jiné zařízení. Pro každou místnost je to výherní řešení. Na rozdíl od bílé, béžová barva stěn v obývacím pokoji je měkčí, vyhlazuje různé barevné kombinace a nevyžaduje povinnou přítomnost kontrastních "skvrn".

barva stěn v obývacím pokoji 5

Béžová barva stěn v obývacím pokoji bude vynikající pomůckou pro ztělesnění jakéhokoli klasického stylu. Na tomto pozadí vypadá nábytek z přírodního dřeva velmi dobře. Nejlepší barevné kombinace jsou dosaženy čokoládovou hnědou, terakotou. Moderní interiér může být vyzkoušen s použitím živějších a kontrastních kombinací.

barva stěn v obývacím pokoji 6

Bílé stěny v obývacím pokoji

Bílé stěny v interiéru obývacího pokoje automaticky tuto barvu převládají. To znamená, že interiér bude velmi lehký, čistý, prostorný, lehký. Na vizuální expanzi prostoru a vymazaných obličejů není nutné říkat - všechno už ví o těchto magických vlastnostech bílé. Pokud nechcete nic extravagantního, můžete vydržet zbytek situace ve světlech barvách.

barva stěn v obývacím pokoji 7

Chcete-li určitý přízvuk, můžete na pozadí bílých stěn v obývacím pokoji přidat do interiéru některé jasné detaily. Velmi osvěžující vzhled kombinace bílé a oranžové. Obecně platí, že bílá může zvolit naprosto libovolný tón. Jeho neutralita a "sterilita" činí z hlediska kompatibility velmi univerzální. Výběr studeného nebo teplého spektra pomůže vytvořit uklidňující nebo tonizující atmosféru.

barva stěn v obývacím pokoji 8

Modré stěny v obývacím pokoji

Temperamentní povaha, jejíž součástí je oheň, potřebuje klidnou atmosféru, která mírně zmírní jejich emocionální bouře. Pokoj v modrých tónech bude jen takový pokoj, který podpoří klid a odpočinek. Výhodou modré před modrou je, že tato barva stěn v obývacím pokoji může být použita jak ve slunečné místnosti, tak ve stinné místnosti.

barva stěn v obývacím pokoji 9

Vícenásobné barevné variace stěn v obývacím pokoji, stejně jako možnost doplnit interiér světlými akcenty činí modrou velice univerzální. S kompetentním vývojem interiéru nebude vypadat ani vybledlý ani nudný. Pokud zamýšlíte použít modrý nebo modrý nábytek, doporučuje se zvolit o něco více nasycené tóny tapety tak, aby pokoj vypadal ještě výrazněji.

barva stěn v obývacím pokoji 10

Oranžové stěny v obývacím pokoji

Slavnostní, jasný, veselý oranžový dává obyvatelům domu mnoho pozitivních emocí. Výsledkem spojení dvou velmi slunečných odstínů - žluté a červené, má oranžové charakteristiky jako veselost, aktivita, optimismus, vášeň. Se všemi to, na rozdíl od agresivní červené, pomerančový ještě nemá takový vzrušující a aktivační efekt. Jen vytváří pozitivní postoj, dává podvědomý pocit štěstí.

barva stěn v obývacím pokoji 11

Pokud nevíte, jak si vybrat barvu stěn v obývacím pokoji tak, aby se nestalo příliš intruzivní, použijte různé odstíny oranžové barvy, včetně nábytku a dekoru. Získáte tak zajímavý a nezapomenutelný interiér. Zřeďte to jinými přírodními barvami - zelenými, pískovými, cihlovými, takže váš pokoj vypadá teplý, útulný a atraktivní.

barva stěn v obývacím pokoji 12

Zelená barva stěn v obývacím pokoji

Zelená je velmi příjemná na to, aby byla vnímána a navíc užitečná pro zrak. Ve velkých a světlých místnostech vypadá zvlášť dobře. Zelené stěny ve vnitřním prostoru obývacího pokoje, které mají skromnější rozměr, můžete psát velmi dobře. Pouze v tomto případě je lepší použít světlé odstíny. Například, velmi prostorné a světlé může vypadat jako obývací pokoj, kde jsou stěny barvy máty.

barva stěn v obývacím pokoji 13

Je-li místnost velká, můžete se pokusit aplikovat tmavě zelené, až na smaragd. Nábytek, dekorace, textilie by měly být v tomto případě lehké a vytvářet kontrast. Chcete-li, aby se místnost nevyčerpala, můžete použít víceúrovňové osvětlení a používat různé zdroje světla. I když naopak můžete udělat vše, abyste pokoj trochu zatemnili, tajemně a okouzlující.

barva stěn v obývacím pokoji 14

Hnědá stěna v obývacím pokoji

Dekorace místnosti v hnědých odstínech dodává dotek šarmu, úctyhodnosti. Brown je obecně považován za symbol úspěchu, prosperity, stability, solidity. Také tmavá zeď v obývacím pokoji pomůže uklidnit, zmírnit únavu a podráždění. Nejdůležitější je správně použít hnědý a jeho kombinace a ne ozdobit celý interiér.

barva stěn v obývacím pokoji 15

Vzhledem k tomu, že hnědá je přirozená barva, různé přírodní vzory, například vzory zvířecích kůží, jsou velmi dobře vypadající. Jejich imitace může ležet na podlaze ve formě koberce nebo sloužit jako čalounění pro čalouněný nábytek. Je důležité dodržovat téma přirozenosti až do konce a používat dřevěné interiérové ​​předměty, stejně jako dřevo jako podlahovou úpravu.

barva stěn v obývacím pokoji 16

Stěny různých barev v obývacím pokoji

Ve světě designu existují čtyři schémata barevných kombinací:

 • monochromní;
 • barva stěn v obývacím pokoji 17

 • kontrast;
 • barva stěn v obývacím pokoji 18

 • neutrální;
 • barva stěn v obývacím pokoji 19

 • harmonické.
 • barva stěn v obývacím pokoji 20

Monochromní je založena na kombinaci několika odstínů stejné barvy, polotónů s různými vzory a textury. Kontrast zahrnuje použití antagonistických barev, jako je například lila a oranžová. Neutrální schéma - kombinace nejslabších barev (šedá, béžová). Harmonický je založen na připojení tónů jedné místnosti z jedné poloviny spektra. Například - zelená a modrá.

K obývacím pokojům s různými stěnami nebylo příliš pestré a bez chuti, je nutné dodržet pravidlo pěti odstínů, podle něhož není možné použít více než pět barev v jedné místnosti. Je dovoleno používat různé odstíny každé barvy. Chcete-li vyzdobit pokoj v různých barvách, je lepší zvolit harmonický typ kombinace.

Barva stěn v obývacím pokoji kombinovaná s kuchyní

Kombinací několika místností do jednoho je důležité správně kombinovat jejich různé energie, aby bylo pohodlné a pohodlné v jídelně a v rekreační oblasti. Zde můžete poradit, jak kombinovat barvu stěn v obývacím pokoji Feng Shui:

 • používejte světlé odstíny, ale vyhýbejte se bílé - na Východě symbolizuje smrt;
 • dělat stěny zajímavé - hladké, monotónní, bezesmírné plochy jsou prázdné, energie se za nimi prohlubuje;
 • v zóně zvýšené aktivity av jídelně používají světlé barvy - vzrušují chuť k jídlu a přinášejí silnou pozitivní energii;
 • Vyhněte se temným povrchům - působí depresivně na mysl;
 • zdobí pokoje s obrazy přírody a fotografií, které přenášejí pozitivní energii.

Barva stěn v hale je velmi důležitou součástí interiéru. V tomto případě je lepší, aby byly jednoduché, žádné ozdoby a rušivé kresby. V kvalitě akcentů je lepší vnořit obrázky a fotografie v rámci. Takže v případě opravy bude možné řídit s malými ztrátami.